(půl) Kolová sukně - výpočty

27. července 2014 v 19:13 | sherridon |  Návody DIY
Podle mého názoru jde o nejlehčí typ sukně k ušití. Má sice taky svoje překážky, ale jde spíš o prostor, než o obtížnost práce. A proto jsem se rozhodla poradit vám, jak na ni =) Protože jsem se celkem rozepsala, udělám to na dva články. V tom dnešním se dozvíte, jak si vypočítat potřebnou látku. V druhém si popíšeme postup práce.Na půlkolovou sukni budete potřebovat látku klasické šíře 140cm a v délce, která odpovídá 2x délka od pasu ke kotníku + d (+ cca 5cm na záševky). V případě kolové sukně je to 2x délka od pasu ke kotníku + d (+ cca 5cm na záševky) a to celé krát dva. "d" je průměr, který získáte snadným výpočtem. Důležité je změřit si obvod pasu v místě, kde chcete sukni nosit. Buď přímo v pase, nebo třeba níž, aby byla sukně posazená na kostech. Od stejného místa musíte měřit i požadovanou délku sukně, obvykle se délka pohybuje okolo jednoho metru, cca 105cm. Až budete mít obvod pasu, řekněme, že je to 85cm, musíte se rozhodnout, jestli bude sukně kolová, nebo půlkolová. Jak jsme si řekli, odvíjí se od toho spotřeba materiálu, ale také to záhadné "d".

Pokud si chcete sami počítat, tak o = 2πr (dvě krát pí krát r). Pro potřebu sukně stačí π=3,14. A pak úplně v klidu můžete výsledek zaokrouhlit. Nicméně. My známe o, máme těch 85cm (případně jinou naměřenou hodnotu), ovšem nesmíme zapomenout na jeden důležitý fakt. V případě půlkolové sukně potřebujeme těch 85cm dostat z červené části do zelené. Je to snadný krok, ale když na něj zapomeneme, je to průšvih. Musíme počítat s o, které je 2 x 85cm, tedy 170cm!
Chcete vědět, co se stane, když tenhle krok neuděláte? Sukně vám bude malá v pase. A když to rozšíříte, aby vám padla, tak se zkrátí...
Ale zpět ke správné cestě. To, co potřebujeme, je r (z toho posléze získáme d). To získáme úpravou vzorečku na r = o / 2π (obvod dělený dvěma pí). Takže 170:6,28 = 27cm. A d = 2r, takže bude přibližně 54cm. Což znamená, že budete potřebovat asi tak 105 + 54 + 105 = 269cm. Takže pokud chcete z jedné látky dělat jenom jednu půlkolovou sukni potřebujete 269cm látky. Takže si kupte tři metry, ať si můžete udělat ještě pásek =)

A kolová sukně? Tam naopak ten krok musíte vynechat a počítat s o v červené fázi. Tam vychází d = 27cm, celková délka látky pak 242cm a to celé budete potřebovat dvakrát, to znamená, že budete potřebovat 484cm látky. Tedy na kolovou sukni potřebujete pět metrů látky.


Pokud mi nevěříte, nebo sami sobě, můžete použít online výpočet na kruh.


Doufám, že jsem to popsala dost srozumitelně =) Další díl bude následovat! Někdy v průběhu času... =D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kleopetra Kleopetra | 16. října 2014 v 20:46 | Reagovat

Jeeej, ďakujem!
A Kedy bude pokračovanie - postup práce? :-D

2 Kristýna Kristýna | 6. února 2017 v 17:33 | Reagovat

Existuje k tomuto článku pokračování? :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama