DIY batikované povlečení

26. února 2018 v 20:22 | sherridon |  Návody DIY
Kdysi jsme si v Ikee koupili krásný povlečení. Obrázek je z Amazonu, v Ikee už ho asi nemají, nebo ho minimálně nemají na webu. My teda máme to veliké, dva polštáře a deka dva na dva =)


Bohužel postupem času horní lem zažloutnul. Ať jsem to prala čímkoliv, nemohla jsem se toho zbavit... A jednou už jsem toho měla dost! Fotka není dobrá, ale to nebyl ani stav toho povlečení =DChvilku jsem gůglovala a našla jsem návod na batikování v pračce. Pracovní postup kopíruju z článku a kurzívou doplním své poznatky.

Pracovní postup se od běžného praní moc neliší. Místo prášku dáte barvu a místo aviváže ocet.
1. Textilii namočíme a vložíme do bubnu, který by neměl být zaplněný více než z poloviny. Tak pozor, nejdřív je potřeba si tu textilii zvážit! Kvůli bodu čtyři =D
2. Do bubnu vsypeme několik lžic soli, aby se barva v tkanině lépe zachytila. Dala jsem 250g. O trochu víc, než psali na pytlíku s barvou.
3. Program volíme tzv. na vyvářku, čili na 80 - 90 °C. Zapneme praní. Bez předepírání!!!
4. Ve skleničce nebo kelímku rozpustíme v horké vodě barvu - řídíme se návodem. A tady je potřeba vědět, kolik ta suchá látka váží, páč třeba Duha podle návodu obarví jedním pytlíkem 300g látky.
5. Když se pračka naplní vodou, nalijeme do nádržky na prací prášek připravený roztok (voda a barva). Nálevku neprodleně vypláchneme horkou vodou. Nalila jsem to přímo na látku do bubnu.
6. Pokud chceme barvu fixovat, přidáme v programu máchání do nádržky na aviváž ocet. Abychom se zbavili octového zápachu, máchání zopakujeme, můžeme přidat i aviváž. Neumím poznat, kdy naše pračka máchá, tak jsem to nechala doběhnout a pak jsem to spustila znova s octem místo prášku i aviváže.
A teď, jak mi to šlo =D

Nejdřív jsem dost podrobně zkoumala návod na pytlíčku barvy. Zvážila jsem povlečení a spočítala, že bych měla použít čtyři balíčky barvy. Připravila jsem si všechny ingredience a dala vařit vodu. Než se uvařila, namočila jsem povlečení a šoupla ho do pračky. Uvařenou vodu jsem si nalila do plastové misky. Na jeden pytlík bylo psáno 250ml vody, takže čtyři pytlíky jsem rozmíchala v litru. Jen jsem trochu podcenila bod "pracujte v rukavicích". Říkala jsem si, že přece nejsem blbec, abych do toho sahala. No... Ukázalo se, že barva v prášku práší =D jak nečekané! Takže jsem si kromě rukou zašmoulila celou kuchyň =D Z rukou to šlo dolů nejhůř, solvina zklamala, ale žlučové mýdlo zabralo. Horký roztok, který vypadal jak inkoust, jsem opatrně donesla z kuchyně do koupelny a ještě opatrněji jsem to vlila do bubnu na povlečení. Okamžitě zčernalo. To mě trochu vyvedlo z míry, ale bylo pozdě couvnout =D Zapla jsem to na 90° a odešla jsem...
Po dvou hodinách pračka doprala. Povlečení vypadalo pořád černě, ale říkala jsem si, že to bude tím, že je ještě dost mokré. Nalila jsem tam ocet a pustila jsem krátký program. Pak jsem to několikrát vyždímala a vyvrhla do koše na prádlo. Už jsem ale neměla sílu to věšet, tak jsem to nechala na ráno...
Ráno jsem se vrhla rovnou na věšení, vrchní vrstva uschnula a písmena už zase byla vidět =) Měla jsem z toho dobrý pocit, dokud jsem nezjistila, že mi to barví ruce... Bohužel jsem ještě předtím stihla dát čistit pračku. savem. No nic. Když doprala, tak jsem to tam vrazila znova. Nepomohlo. Tak sjem to dala do sprcháče a osprchovala horkou vodou. Okamžitě to začalo pouštět inkoust... Tak jsem to udělala několikrát dokola. Pračka s octem (90°) a sprcha horkou vodou pro kontrolu. Nakonec, asi po čtyřech cyklech, jsem to konečně pověsila a nechala usušit. Ruce už to nebyrvilo, do sprcháče to pouštělo jen lehce. Po uschnutí vystoupila písmena a celkovej pocit je fajnej. Pračku jsem vyčistila savem, vyprala jsem tmavé prádlo a s ním bílej kousek, abych se ujistila, že je pračka ok. A teď vtipná vsuvka - používám na dcerku látkové pleny, peru je obden na 60°s předepírkou a pračka je neobarvila, ale pak jsem tam vrzla její bílé oblečky na 30° a všechny jsou světle modré =D

Ještě je potřeba udělat konečný test, tedy povlíknout a vyspat se v tom. A o tom poreferuji, až na to přijde =)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama